DİDAR ŞENSOY VE METRİS ANNELERİ BELGESELİ

Tarih Amerikan’cı Cunta Generallerinin 12 eylül 1980 Darbesini gerçekleştirildiği günlerdi. Onlar; eşlerini, oğullarını, kızlarını faşizmin işkencelerinden ve katlinden kurtarmak için evlerinden çıktılar. Metris Anneleri, Mamak anneleri ve Diyarbakır anneleri oldular. Didar Şensoy bu annelerin öncülerindendi.

İnsan Hakları Derneği’nin kurucusu. Didar Şensoy Arnavut bir ailenin çocuğu olarak 1934 yılında Yugoslavya’da doğdu daha sonra yüksek bir bürokratın eşi 3 çocuğun annesi ve yugoslav devrimine kafa emekçisi olarak katılan bir öğretmendi. radyo spikeri idi.

12 eylül darbesinin gerçekleştigi günlerde THKP-C/MLSPB tutsagı kardeşinin yaşamıyla birlikte mücadeleye atıldı ve bütün devrimci tutsakların Didar ablası oldu. 12 eylül faşizmine karşı girişilen direniş ögrencilerin, işçilerin hak ve özgürlük taleplerinde buldu. oturma eylemlerinde, mitinğlerde, gösterilerde yürüyüşlerde büyüdü çogaldı.

1 eylül 1987 yılında cezaevlerindeki devrimci tutsakların direnişini Ankaraya meclise taşırken faşit devletin askeri ve polisinin işkencesi sonrasında şehit düştü.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.