BETÜL ALTINDAL: KADIN İSTİHDAMI ZİRVESİNDE EYLEM

 

  • Betül Altındal: Kadının Kurtuluşu İçin, Siz Hiç Bir Şey Söyleyemezsiniz…

Halk Kültür Merkezi emekçileri; Conrad Otel’de işbirlikçi oligarşinin örgütü Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK) tarafından gerçekleştirilmek istenilen, “Kadın İstihdamı Zirvesi”nde pankart açarak işçi ve emekçilerin taleplerini haykırdı.

TİSK tarafından örgütlenen ve 10 Şubat 2006 Cuma günü İstanbul/Beşiktaş Conrad Otel’de başlayan “Kadın İstihdamı Zirvesi”nde, Halk Kültür Merkezleri pankart açtı ve emekçi kadınlar üzerinde oynanmaya çalışılan kirli oyunlara ve iğrenç tartışmalara son verileceğini haykırdı.

10 Şubat 2006 Cuma günü saat 09:30’da başlayan işbirlikçi zirveye, bir çok işadamı, gazeteci, yönetici, patron, siyasetçi ve bakanlar katıldı.

İlk günkü oturuma katılacak olan TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, İstihdam, Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlardan Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Vladimir Spidla, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’nun salona gelmeleriyle birlikte işbirlikçi zirve başladı.

Ancak tek bir emekçinin bulunmadığı zirvede işçi ve emekçiler adına kararlar almak üzere toplanan işbirlikçiler bu kez HKM emekçilerin gür sesiyle karşılaştılar. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutagobilik konuşmasına daha yeni başlamıştı ki, Halk Kültür Merkezleri emekçileri, attıkları sloganlarla sözünü kestiler ve ezilen emekçilerin sesini haykırdılar.

  • Eylem sırasında Halk Kültür Merkezi emekçileri işbirlikçilerin yüzüne karşı “Sizler kadının kurtuluşu ile ilgili konuşamazsınız. Buna hakkınız yok. Kadın ile ilgili olarak ne bir toplantı yapabilir, ne de bir karar alabilirsiniz. Kadının kurtuluşu yalnızca sosyalizmdedir. Burada değildir. Siz buradan bize yönelik herhangi bir şey söyleyemezsiniz. 1980’de bize yönelik en büyük darbeyi yaptıktan sonra bile, siz bunu savundunuz. Şu anda da özelleştirmeleri savunuyorsunuz, kadına yönelik şiddeti savunuyorsunuz. Biz tekstil atölyelerinde çalışırken siz hiçbir şekilde rahatsız olmuyorsunuz. Şimdi de bize yönelik yapılan bu saldırıyla da kadının özgürlüğünden ne anladığınızı ortaya koyuyorsunuz. Siz emekçi kadınlar için hiçbir şey söyleyemezsiniz” dediler.

HKM emekçilerinin yaptığı bu konuşmadan sonra işbirlikçilerin korumaları ve salonun içinde bulunan polis, Halk Kültür Merkezi emekçilerine saldırdı. İlk önce konuşmayı kesmeye kalktılar. Pankartı kapatmak için saldırdılar. Emekçiler pankartın kapatılmasına ve konuşmanın kesilmesine izin vermedi. Bu sırada Tuğrul Kutadgobilik “demokratik bir insan gibi görünmeye” çalışarak, “arkadaşların konuşmasına izin verin” demekteydi. Ama her zaman olduğu gibi en küçük hak arama eylemine saldıran polis, burada da HKM emekçilerine saldırarak gözaltına aldı. Yaptıklarının meşru bir protesto olduğunu savunan HKM emekçileri akşama doğru serbest bırakıldılar.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.